If 20% of the reservoir capacity is earmarked for dead storage in a storage reservoir of 30 M.cum and the average annual silt deposition in the reservoir is 0.1 M cum, then the useful life of the reservoir will start reducing after ____________

If 20% of the reservoir capacity is earmarked for dead storage in a storage reservoir of 30 M.cum and the average annual silt deposition in the reservoir is 0.1 M cum, then the useful life of the reservoir will start reducing after ____________ Correct Answer 60 years

Given, Reservoir capacity = 30 M.cum Dead storage is 20% of the reservoir capacity = 0.2 x 30 = 6 M.cum Time during which 6 M cum is filled by sediment @0.1 M.cum/yr = 6/0.1 = 60 years.

Related Questions