Calculate the discharge through an open flume outlet for the following data: Coefficient of discharge = 1.71 Width of the throat = 0.15 m Head over the crest measured from FSL of distributary = 1.8 m
Calculate the discharge through an open flume outlet for the following data: Coefficient of discharge = 1.71 Width of the throat = 0.15 m Head over the crest measured from FSL of distributary = 1.8 m Correct Answer 0.62 cumecs
The discharge through an open flume outlet is given as – Q = Cd. W H3/2 where W = 0.15 m, Cd = 1.71 and H = 1.8 m Q = 1.71 x 0.15 x 1.83/2 = 0.62 cumecs.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025