Calculate the central depth of a triangular channel section to carry a discharge of 15 cumecs. Consider the available slope as 1 in 9000. Assume the side slopes of the channel be 1.25:1 and manning’s constant is 0.015 for good brick work in lining.

Calculate the central depth of a triangular channel section to carry a discharge of 15 cumecs. Consider the available slope as 1 in 9000. Assume the side slopes of the channel be 1.25:1 and manning’s constant is 0.015 for good brick work in lining. Correct Answer 2.94 m

Given data- tanQ = 1/1.25; Q = 0.675 radian A = y2 (Q + cotQ) = 1.925y2 and R = y/2 Q = 1/n.A.R2/3.S1/2 15 = 1/0.015 x 1.925y2 x (0.5y)2/3x 1/90001/2 y = 2.94 m.

Related Questions

Design a lined canal to carry a discharge of 400 cumecs and slope is 1 in 6000. Take side slopes as 1 : 1 and rugosity constant as 0.012. Assume limiting velocity as 3 m/sec.
Design a lined canal carrying a discharge of 20 cumecs. The slope is 1 in 7000. Assume suitable values for side slopes and lining.