A time-study specialist has set the production rate for each worker on a certain job at 22 units every 3 hours. At this rate what is the minimum number of workers that should be put on the job if at least 90 units are to be produced per hour?

A time-study specialist has set the production rate for each worker on a certain job at 22 units every 3 hours. At this rate what is the minimum number of workers that should be put on the job if at least 90 units are to be produced per hour? Correct Answer 13

Hints: 1 জন worker 1 hr এ কাজ করে 22/3 units কাজ তাহলে, 90 units কাজ 1 hr এ করতে worker লাগবে = 90÷22/3 = 12.27 = 13 জন।

Related Questions