A time-study specialist has set the production rate for each worker on a certain job at 22units every 3hours. At this rate what is the minimum number of workers that should be put on the job if at least 90units are to be produced per hour?
A time-study specialist has set the production rate for each worker on a certain job at 22units every 3hours. At this rate what is the minimum number of workers that should be put on the job if at least 90units are to be produced per hour? Correct Answer 13
The rate for each worker can be expressed as 22/3 units per hour. We can let n = the number of workers needed to produce 90 units per hour, and we have: n(22/3) = 90 or,22n = 270 ∴ n = 270/22 = 12.2, so there must be at least 13 workers.(ans)
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025