A solid cylinder of 15 cm diameter and 40 cm long, consists of two parts made of different materials. The first part at the base is 1.5 cm long and of specific gravity=6.5. The other part of the cylinder is made of the material having specific gravity 0.75. State, if the it can float vertically in water.
A solid cylinder of 15 cm diameter and 40 cm long, consists of two parts made of different materials. The first part at the base is 1.5 cm long and of specific gravity=6.5. The other part of the cylinder is made of the material having specific gravity 0.75. State, if the it can float vertically in water. Correct Answer It will float
AG=(weight of base*distance of C.G from base point A) + (weight of upper part*distance of C.G from point A)/ )weight of base + weight of upper part) = 14.52 By principle of buoyancy, Weight of cylinder = Weight of water displaced h=38.625 AB=19.31 BG=14.25-19.31= -4.79 GM= Metacentric height=I/∀ -BG = 6.16 As metacentric height is positive, it will float.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025