Calculate the magnitude of capillary effect in millimeters in a glass tube of 7mm diameter, when immersed in mercury. The temperature of the liquid is 25℃ and the values of surface tension of mercury at 25℃ is 0.51 N/m. The angle of contact for mercury is 130°.
Calculate the magnitude of capillary effect in millimeters in a glass tube of 7mm diameter, when immersed in mercury. The temperature of the liquid is 25℃ and the values of surface tension of mercury at 25℃ is 0.51 N/m. The angle of contact for mercury is 130°. Correct Answer 140
Capillarity rise or fall h=4*cosθ*σ/ρ*g*d =4*cos130*0.51/13600*9.81*0.007 =140 mm.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025