Find the Lorentz force due to a conductor of length 2m carrying a current of 1.5A and magnetic flux density of 12 units.
Find the Lorentz force due to a conductor of length 2m carrying a current of 1.5A and magnetic flux density of 12 units. Correct Answer 36
The Lorentz is given by the product of the current, differential length and the magnetic flux density. Put B = 12, I = 1.5 and L = 2, thus we get F = BIL = 12 x 1.5 x 2 = 36 units.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025