A lossless TL having SIL of 3000 MW is provided with uniform distributed series capacitance compensation of 25% and shunt compensation of 30% then the SIL of compensated TL will be _______________
A lossless TL having SIL of 3000 MW is provided with uniform distributed series capacitance compensation of 25% and shunt compensation of 30% then the SIL of compensated TL will be _______________ Correct Answer 3949.9
SIL=(V2 )/Z SIL α 1/Z Zcomp = Zs√((1-kse)/((1+ksh)(1-Klsh))) Kse = 0.25; Klsh = 0; Kcsh = 0.3, Zcomp =0.7595 SILcomp = 0.7595*3000 = 3949.96 MVA.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025