A three phase transformer having a line voltage ratio of 400/33000 V is connected in the star-delta. The CTs on the 400V side have a CT ratio of 1000/5. What will be the current through the pilot wire?
A three phase transformer having a line voltage ratio of 400/33000 V is connected in the star-delta. The CTs on the 400V side have a CT ratio of 1000/5. What will be the current through the pilot wire? Correct Answer 5√3 A
As the power levels remain same at the two sides of transformer, √3*400*1000 = √3*33000*IL2 IL2= 400/33 Current through the secondary of CT on the primary side = 5A Current through the pilot wire = 5√3 A.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025