A single phase motor is connected to 400V, 50Hz supply. The motor draws a current of 31.7A at a power factor 0.7 lag. The additional reactive power (in VAR) to be supplied by the capacitor bank will be ___________

A single phase motor is connected to 400V, 50Hz supply. The motor draws a current of 31.7A at a power factor 0.7 lag. The additional reactive power (in VAR) to be supplied by the capacitor bank will be ___________ Correct Answer 4756

Active power drawn by the motor=VIcosФ = 400*31.7*0.7 = 8876 W Reactive power = VIsinФ=400*31.7*sin(45.57.29) = 9055.3 VAR New power factor=cosθ2 = 0.9 θ2=cos-1(0.9) Q2=8876*tan(25.84) = 4298.855 VAR Change in reactive power=9055.3-4298.855 = 4756.4 VAR.

Related Questions

Consider a system consisting of a synchronous generator working at a lagging power factor, a synchronous motor working at an overexcited condition and a directly grid-connected induction generator. Consider capacitive VAr to be a source and inductive VAr to be a sink of reactive power. Which one of the following statements is TRUE?
What is the value of var? $var = 'HELLO WORLD!'; $var = ucfirst($var);
If A = x% of y and B = y% of x, then which of the following is true?