A single phase distributor of 1 km long has resistance and reactance per conductor of 0.1Ω and 0.15 Ωrespectively. If the far end voltage Vb=200V and current is at 100A at 0.8 lag. At the midpoint a current of 100A is tapped at a pf of 0.6 pf with ref to voltage Vm at mid point. The voltage magnitude at M is ________
A single phase distributor of 1 km long has resistance and reactance per conductor of 0.1Ω and 0.15 Ωrespectively. If the far end voltage Vb=200V and current is at 100A at 0.8 lag. At the midpoint a current of 100A is tapped at a pf of 0.6 pf with ref to voltage Vm at mid point. The voltage magnitude at M is ________ Correct Answer 218V
Drop in MB= (100ʟ-36.67)(0.1+j0.15)= 18.027ʟ19.44 VM= 200+18.027 = 218.027 V.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025