What will be the value of voltage and current for a given transformer of 10 MVA, 220/4400-V which we are about to perform the Short circuit test?

What will be the value of voltage and current for a given transformer of 10 MVA, 220/4400-V which we are about to perform the Short circuit test? Correct Answer 220 V, 2.27A

Since short circuit test is always done on the HV side unless mentioned specifically, thus values are calculated with HV side parameters. Voltage required on HV side = 4400*5/100 = 220 V and 10*1000/4400= 2.27A.

Related Questions

Short circuit test is performed on a transformer with a certain impressed voltage at rated frequency. What will happen if the short circuit test is now performed with the same magnitude of impressed voltage, but at frequency higher than the rated frequency?