For a DC generator feeding 100kW power into 230V mains, having armature resistance and field resistance equal to 0.08Ω and 115Ω resp. The value of armature current is_____
For a DC generator feeding 100kW power into 230V mains, having armature resistance and field resistance equal to 0.08Ω and 115Ω resp. The value of armature current is_____ Correct Answer 436.8 A
Field current is equal to 230/115 = 2A, by Ohm’s law. When running as a generator line current IL= 100k/230= 434.8A. Since power is supplied to 230V mains, Ia=Il+If = 434.8+2 =436.8A. For motoring mode Ia= IL- If.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025