From the above graph of the core losses per cycle is, the eddy losses per phase for a transformer at a operating frequency of 40 Hz is?
From the above graph of the core losses per cycle is, the eddy losses per phase for a transformer at a operating frequency of 40 Hz is? Correct Answer 15 W
Pe = k2*f2; Using the slope of the line, (k2)*50 = 0.8 – 0.5 = 0.3 (k2) = 0.006 Pe = 50*50*0.006 = 15 W.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025