For a 3 phase 400V alternator supplying a load of 0.8 pf lagging at an armature current of 1.1pu. The power delivered to load is?

For a 3 phase 400V alternator supplying a load of 0.8 pf lagging at an armature current of 1.1pu. The power delivered to load is? Correct Answer 0.88pu

Here V = 1pu; I = 1.1pu; pf = 0.8 Power = VIcosδ = 1 * 1.1 * 0.8 = 0.88pu

Related Questions