A parallel plate capacitor has an electrode area of 1000 mm2, with a spacing of 0.1 mm between the electrodes. The dielectric between the plates is air with a permittivity of 8.85∗10-12 F/m. The charge on the capacitor is 100 v. The stored energy in the capacitor is ____________
A parallel plate capacitor has an electrode area of 1000 mm2, with a spacing of 0.1 mm between the electrodes. The dielectric between the plates is air with a permittivity of 8.85∗10-12 F/m. The charge on the capacitor is 100 v. The stored energy in the capacitor is ____________ Correct Answer 44.3 nJ
Wfld = 1/2 q2/C(x) C(x) = ε0A/x = 8.85∗10-12∗100∗(10-3)2/0.1∗10-3 = 8.85∗10-12 F Wfld = 1/2∗Cv = 1/2∗1002∗8.85∗10-12 = 44.3nJ
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025