Calculate the work done in stretching the wire of length=2 m and the values of stress and strain are 16 N/m2 and 24.

Calculate the work done in stretching the wire of length=2 m and the values of stress and strain are 16 N/m2 and 24. Correct Answer 1536 J

The work done in stretching a wire is .5×Stress×Strain×Volume. The value of the work done is .5×8×16×24=1536 J. The volume of wire is 2×2×2=8 m3.

Related Questions