Calculate the pulse width in case of MPM, if the amplitudes of square wave and triangular wave are respectively 2 V and 3 V respectively. 16 pulses per cycle are generated.

Calculate the pulse width in case of MPM, if the amplitudes of square wave and triangular wave are respectively 2 V and 3 V respectively. 16 pulses per cycle are generated. Correct Answer 7.5°

In multiple pulse width modulation, the pulse width is given by x (π/N) (in degrees) Where, Vr = 2 V Vc = 3 V N = Pulses per half cycle = 16/2 = 8 Hence, pulse width = 180/(3×4) = 7.5°.

Related Questions

The amplitude of the nth harmonic of the two-pulse MPM waveform is given by __________ Let d be the width of a single pulse and ɣ be the distance from 0 to the centre of the first pulse.