The speed of a separately excited dc motor is controlled below base speed by using a type-A SCR based chopper. The supply voltage is 220 V dc and the armature resistance is 0.5 Ω. Calculate the minimum value of firing angle if the motor drives a constant torque load requiring an average armature current of 30 A.

The speed of a separately excited dc motor is controlled below base speed by using a type-A SCR based chopper. The supply voltage is 220 V dc and the armature resistance is 0.5 Ω. Calculate the minimum value of firing angle if the motor drives a constant torque load requiring an average armature current of 30 A. Correct Answer 3/44

For a motor, Vo = E + Ir The minimum possible speed = 0. This gives the motor counter emf E = 0. Therefore, Vo = αVs = Ir α x 220 = 30 x 0.5 α = 15/220 = 3/44.

Related Questions