440 V, 77 A, 700 rpm DC separately excited motor having a resistance of 0.11 ohms excited by an external dc voltage source of 24 V. Calculate the torque developed by the motor on full load.

440 V, 77 A, 700 rpm DC separately excited motor having a resistance of 0.11 ohms excited by an external dc voltage source of 24 V. Calculate the torque developed by the motor on full load. Correct Answer 453.51 N-m

Back emf developed in the motor during the full load can be calculated using equation Eb = Vt-I×Ra = 431.53 V and machine constant Km = Eb÷Wm which is equal to 5.88. Torque can be calculated by using the relation T = Km × I = 5.88×77 = 453.51 N-m.

Related Questions