An SCR rectifier circuit is designed such that the average output voltage is 77.64 V & RMS value of output voltage is 145.873 V. Find the voltage ripple factor.

An SCR rectifier circuit is designed such that the average output voltage is 77.64 V & RMS value of output voltage is 145.873 V. Find the voltage ripple factor. Correct Answer 1.590

FF = 145.873/77.64 = 1.879 VRF = √(FF2-1) = 1.5908.

Related Questions