Latching current for an SCR is 100 mA, DC source of 200 V is also connected from the SCR to the L load. Compute the minimum width of the gate pulse required to turn on the device. Take L = 0.2 H.

Latching current for an SCR is 100 mA, DC source of 200 V is also connected from the SCR to the L load. Compute the minimum width of the gate pulse required to turn on the device. Take L = 0.2 H. Correct Answer 100 μsec

For L load, E = L di/dt I = E/L t Therefore, 0.100 = 200t/0.2 T = 100 μsec.

Related Questions