Calculate the frequency for maximum drift of crystal if The crystal has a stability of 6300 ppm and an output frequency of 268.2MHz and frequency multiplier chain with factors of 2, 3, and 3.

Calculate the frequency for maximum drift of crystal if The crystal has a stability of 6300 ppm and an output frequency of 268.2MHz and frequency multiplier chain with factors of 2, 3, and 3. Correct Answer 269.65MHz

Variation = 300ppm = 0.03% This variation is multiplied by the frequency multiplier chain, yielding 0.03 percent x 18 =60.54 percent. Now, 268.2 MHz x 0.0054 = 1.45 MHz. Thus, the frequency of the transmitter output is 268.2 + 1.45 MHz. The maximum frequency is 268.2 + 1.45 = 269.65 MHz.

Related Questions

Following is an ecosystem of water-body, showing the concentration of DDT in each trophic levels. Water →  Algae → Fish → Pelican bird 1700 ppm → 500-600 ppm → 77 ppm → 0.2 ppm Which of the following feature is incorrect if the above is to represent biomagnification?
What is the maximum frequency of a 16-MHz crystal with a stability of 200 ppm?