What is the torque provided by a flywheel which is being rotated with a force of 2N and radial distance of point of application of the force from the centre is 1m? (Consider the radial distance vector and force vector are perpendicular to each other)

What is the torque provided by a flywheel which is being rotated with a force of 2N and radial distance of point of application of the force from the centre is 1m? (Consider the radial distance vector and force vector are perpendicular to each other) Correct Answer 2 Nm

GiveForce (f) = 2N Radial distance(r)=1m Angle between radial distance vector and force vector(θ)=90° We know; Torque (t)=f*r*sinθ Torque (t)=2*1*sin (90°) Torque (t)=2 Nm

Related Questions

How far is point 'R' from Point 'T'? Statement (I): Point 'R' is 5 metres to the north of point 'M'. Point 'U' is 4 metres to the east of point 'R'. Point 'T' is to the west of point 'R' such that points 'U' 'R' and 'T' form a straight line of  metres. Statement (II): Point 'Z' is metres to the south of point 'T'. Point 'U' is  metres to the east of point 'T'. Point 'M' is  metres to the east of point 'Z'. Point 'R' is  metres to the north of point 'M'. Point 'R' lies on the line formed by joining points 'T' and 'U'.