Compute the input voltage of 7805c voltage regulator with a current source that will deliver a 0.725A current to 65Ω, 10w load. (Assume reference voltage =5v)
Compute the input voltage of 7805c voltage regulator with a current source that will deliver a 0.725A current to 65Ω, 10w load. (Assume reference voltage =5v) Correct Answer Vin = 54v
VO=VREF+VL =VREF+(IL×RL) = 5v+(0.725A×65Ω) = 52.125v => Input voltage, Vin = VO + dropout voltage = 52.125v+2v. => Vin ≅54v.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025