Astable multivibrator operating at 150Hz has a discharge time of 2.5m. Find the duty cycle of the circuit.
Astable multivibrator operating at 150Hz has a discharge time of 2.5m. Find the duty cycle of the circuit. Correct Answer 37.5%
Given f=150Hz.Therefore,T=1/f =1/150 =6.67ms. ∴ Duty cycle, D%=(tLow/T) x 100% = (2.5ms/6.67ms)x100% = 37.5%.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025
