Total payroll expense of a certain business in year Y was TK. 84,000 ; which was 20% more than in year X . What was the total payroll expense (in Taka) in year X ?
Total payroll expense of a certain business in year Y was TK. 84,000 ; which was 20% more than in year X . What was the total payroll expense (in Taka) in year X ? Correct Answer 70,000
Let the total payroll expense in year X be X TK. Then, X + 20% of X = 84000 or, X + 0.2X = 84000 or, 1.2X = 84000 or, X = 84000/1.2 = 70000 TK
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025