The wattmeter method is used to measure power in a three-phase load. The wattmeter readings are 400W and -35W. Find the power factor.

The wattmeter method is used to measure power in a three-phase load. The wattmeter readings are 400W and -35W. Find the power factor. Correct Answer 0.43

We know tanØ = √3((WR – WY)/(WR + WY)) => tanØ = √3 (400-(-35))/(400+(-35))=2.064 => Ø = 64.15⁰. Power factor = 0.43.

Related Questions