Consider the circuit shown. The input VI = 10sin2π106t. Calculate the duty cycle of the output.

Consider the circuit shown. The input VI = 10sin2π106t. Calculate the duty cycle of the output. Correct Answer 0.36

Duty cycle for a signal = Duration when output is VSat/Total period Let input = VI = 10 sinθ The output goes to +VSat whenever the input VI crosses amplitude of 4V. Thus 4 = 10sinθ Θ = sin-1 0.4 = 0.411 rad = 23.57° The duty cycle = /360 = 180-47.14/360 = 0.36.

Related Questions