What is the output frequency for the following circuit? R4=30kΩ, R5=40kΩ, C1=5nF.
What is the output frequency for the following circuit? R4=30kΩ, R5=40kΩ, C1=5nF. Correct Answer 2.63 kHz
Output frequency = 1.45/(R4+2xR5)xC1 fO = 1.45×1000000/110×5 = 2.63 kHz.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025