Consider the given diagram. Loop gain is 19. Consider closed loop gain is 50. Find the output without any feedback when input is 5.
Consider the given diagram. Loop gain is 19. Consider closed loop gain is 50. Find the output without any feedback when input is 5. Correct Answer 5000
Feedback factor, β=10. AF = A/(1+Aβ) = 50 A = 20*50 = 1000 Output is thus 5000.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025