A train running at the speed of 25 m/s takes 10 seconds to pass a man running at the speed of 10 m/s in the opposite direction. Find the length of the train.

A train running at the speed of 25 m/s takes 10 seconds to pass a man running at the speed of 10 m/s in the opposite direction. Find the length of the train. Correct Answer 350 meters

Relative speed of the train = 25 + 10 = 35 m/s So, the length of the train = 35 x 10 = 350 meter.

Related Questions