If Salam makes a box every 5 minutes and Kalam takes 7 minutes to make a box, what will be the ratio of the number of boxes produced by Salam to the number of boxes produced by Kalam if they work for 5 hours and 50 minutes?

If Salam makes a box every 5 minutes and Kalam takes 7 minutes to make a box, what will be the ratio of the number of boxes produced by Salam to the number of boxes produced by Kalam if they work for 5 hours and 50 minutes? Correct Answer 7 to 5

5 hrs 50 mins = 5 x 60 + 50 = 350 minutes Salam makes = 350/5 = 70 boxes Kalam makes = 350/7 = 50 boxes Ratio = 70 : 50 = 7 : 5

Related Questions