If Salam makes a box every 5 minutes and Kalam takes 7 minutes to make a box, what will be the ratio of the number of boxes produced by Salam to the number of boxes produced by Kalam if they work 5 hours and 50 minutes?

If Salam makes a box every 5 minutes and Kalam takes 7 minutes to make a box, what will be the ratio of the number of boxes produced by Salam to the number of boxes produced by Kalam if they work 5 hours and 50 minutes? Correct Answer 7 to 5

Q. If Salam makes a box every 5 minutes and Kalam takes 7 minutes to make a box, what will be the ratio of the number of boxes produced by Salam to the number of boxes produced by Kalam if they work 5 hours and 50 minutes?5 hrs and 50 mins = 350 mins∴ Salam can produce in 350 mins = 350/5 = 70 boxesand Kalam can produce in 350 mins = 350/7 = 50 boxes∴ Salam : Kalam = 70 : 50 = 7 : 5 (Ans:) 

Related Questions