A moving coil of a meter has 250 turns and a length and depth of 40 mm and 30 mm respectively. It is positioned in a uniform radial flux density of 450 mT. The coil carries a current of 160 mA. The torque on the coil is?

A moving coil of a meter has 250 turns and a length and depth of 40 mm and 30 mm respectively. It is positioned in a uniform radial flux density of 450 mT. The coil carries a current of 160 mA. The torque on the coil is? Correct Answer 0.0216 N-m

Given, N = 250, L = 40 × 10-3, d = 30 × 10-3m, I = 160 × 10-3A, B = 450 × 10-3 T Torque = 250 × 450 × 10-3 × 40 × 10-3 × 30 × 10-3 × 160 × 10-3 = 200 × 10-6N-m = 0.0216 N-m.

Related Questions

A large circular coil of N turns and radius R carries a time varying current $$I = {I_0}\sin \left( {\omega t} \right).$$   A small circular coil of n turns and radius r(r ≪ R) is placed at the centre of the large coil such that the coils are concentric and coplanar. The induced emf in the small coil