Given that capacitance w.r.t the input node is 2pF and output node is 4pF, find capacitance between input and output node.
Given that capacitance w.r.t the input node is 2pF and output node is 4pF, find capacitance between input and output node. Correct Answer 0.67 pF
C1=C(1-K), C2=C(1-K-1) C1=2pF C2=4pF C1/C2=1/2=1-K/1-K-1 K = -2 C1 = C(1+2) = 3C C = C1/3 = 2/3pF = 0.67 pF.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025
