Find the value of D if the wave length of the wave is 40m, n=2 m and the angles are given as θ1 = 0˚, θ2 = 180˚.
Find the value of D if the wave length of the wave is 40m, n=2 m and the angles are given as θ1 = 0˚, θ2 = 180˚. Correct Answer 50m
The value of D can be found by, 2D = n*λ + Δ*λ. On substitution, we get 2D = 40*(2 + (180-0/360)) D = 50 m.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025