If an inspector rejects 0.08% of a product as defective, how many units of the product will be examined in order to reject 2?

If an inspector rejects 0.08% of a product as defective, how many units of the product will be examined in order to reject 2? Correct Answer 2500

0.08 % rejected 0.08 is rejected out of 100 1 is rejected out of = 100/(0.08) = 10000/8 = 1250 2 is rejected out of = 2*1250 = 2500

Related Questions