In a shipment of 250 machine parts, 4% were defective. In another shipment of 50 parts, 10% were defective. For two shipments combined what percent of the machine parts were defective?
In a shipment of 250 machine parts, 4% were defective. In another shipment of 50 parts, 10% were defective. For two shipments combined what percent of the machine parts were defective? Correct Answer 5%
For 250 machine parts, defective = 4%For, 50 machine parts, defective = 10%Doing Summation, For 300 machine parts, defective = 14% now, For 300 machine parts, defective are 14 For 1 machine parts, defective are 14/300 For 100 machine parts, defective are 14×100300 = 4.667% (Ans)
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025