The length of a room is 1.5 times of its breadth. If the area of the room is 216 sq. meter, what is the perimeter of the room?

The length of a room is 1.5 times of its breadth. If the area of the room is 216 sq. meter, what is the perimeter of the room? Correct Answer 60

let, the breadth is x  so, tthe length is 1.5 x Accoring to the question, x*1.5x = 216 or, 1.5 x2 = 216 or, x = 12 breadth = 12 m length = 12* 1.5 = 18 so, perimeter = 2(12 + 18) = 60 m ans: 60 m

Related Questions