A train takes 18 sec to pass completely through a station 162m long and 15 seconds through another station 120m long.The length of the train-

A train takes 18 sec to pass completely through a station 162m long and 15 seconds through another station 120m long.The length of the train- Correct Answer 90m

Train length + 162m pass in 18 seconds Train length + 120m pass in 15 seconds ( - ) So, 42 m passes in 3 seconds In 3 seconds it passes 42 m In 1 seconds it passes = 42/3 m = 14m Now, in 15 seconds it passes = ( 14×15) m = 210m Train length + 120m = 210m Train length = ( 210 - 120)m = 90m

Related Questions