The admittance of a system is 10 ohm-1, calculate its impedance.
The admittance of a system is 10 ohm-1, calculate its impedance. Correct Answer 0.1 ohm
We know that: Z=1/Y. Z = 1/10 = 0.1 => Z = 0.1 ohm.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025