The instantaneous values of two alternating voltages are given as: v1=60sinθ and v2=40sin(θ − π/3). Find the instantaneous difference.

The instantaneous values of two alternating voltages are given as: v1=60sinθ and v2=40sin(θ − π/3). Find the instantaneous difference. Correct Answer 53 sin( 79..5°) V

Horizontal component of v1 = 40V Vertical component of v1=0V Horizontal component of v2=-60cos600 Vertical component of v2=-60sin600 Resultant horizontal component=40-30 = 10V Resultant vertical component = -30√3 V Resultant v = 53 V tan(ϕ) = 30√3 / 10 => ϕ=79.50 Therefore sum = 53 sin (79.5°) V.

Related Questions

Given two voltages, 50 ∠0 V and 75 ∠- 60° V. The sum of these voltages is ___________