A microscope of objective focal length 1 cm and an eyepiece of focal length 2.0 cm has a tube length of 20 cm. What will be the magnification of the microscope?
A microscope of objective focal length 1 cm and an eyepiece of focal length 2.0 cm has a tube length of 20 cm. What will be the magnification of the microscope? Correct Answer 250
We know for a microscope, magnification = (L/fo) X (D/fe) Here, fo = 1 cm and fe = 2 cm. Therefore, D = 25 cm and L = 20cm. Hence, magnification = 20 X 25/2 = 250.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025