White light is passed through a prism having angle 5°. If the refractive indices for red color and blur color are 1.641 and 1.659 respectively. Find the angle between them.
White light is passed through a prism having angle 5°. If the refractive indices for red color and blur color are 1.641 and 1.659 respectively. Find the angle between them. Correct Answer 0.090°
For small angle of prism, deviation is given by; α=(µ-1)*A for blue color:- α1 = (1.659-1)*5° = 3.295° and for red color:- α2 = (1.641-1)*5° = 3.205° so therefore, Ө = α1 – α2 = 3.295°-3.205° = 0.090°.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025