When a thin plate of refractive index 1.5 is placed in the path of one of interfering beams of Michaelson Interferometer, a shift of 30 fringes is observed. If the thickness of plate is 0.018 mm, the wavelength of the used light is ____
When a thin plate of refractive index 1.5 is placed in the path of one of interfering beams of Michaelson Interferometer, a shift of 30 fringes is observed. If the thickness of plate is 0.018 mm, the wavelength of the used light is ____ Correct Answer 6000 Å
Here, μ = 1.5, n = 30, t = 1.8 X 10-5m Path difference due to the glass plate = 2(μ- 1) t 2(μ- 1) t = nλ λ = 2(μ- 1) t/n = 2 X 0.5 X 1.8 X 10-5/30 = 6000 Å.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025