A string of length 0.4m and mass 10(-2) kg is tightly clamped at its ends. The tension in the string is 1.6N. Identical wave pulses are produced at one end at equal intervals of time, ∆t. The minimum value of ∆t which allows constructive interference between successive pulses is?

A string of length 0.4m and mass 10(-2) kg is tightly clamped at its ends. The tension in the string is 1.6N. Identical wave pulses are produced at one end at equal intervals of time, ∆t. The minimum value of ∆t which allows constructive interference between successive pulses is? Correct Answer 0.10s

Mass per unit length of the string, m=10-2/0.4=2.5×(10-2)kg/m Velocity of the wave in the string, v=√(T/m)=√(1.6/(2.5×10))=8m/s For constructive interference between successive pulses, the minimum time interval is ∆tmin=2L/v=(2×0.4)/8=0.10s.

Related Questions