A spring of spring constant 5×103N/m is stretched initially by 5cm from the unstretched position. Then the work done to stretch is further by another 5cm is?

A spring of spring constant 5×103N/m is stretched initially by 5cm from the unstretched position. Then the work done to stretch is further by another 5cm is? Correct Answer 18.75Nm

W=1/2×k((x2)2-(x1)2) W=1/2×5×103×(0.102-0.052) W=18.75J.

Related Questions