A solid weight 6kg in air. If its density is 2000kgm-3, what will be its apparent weight in water?
A solid weight 6kg in air. If its density is 2000kgm-3, what will be its apparent weight in water? Correct Answer 3kg
Volume of solid=mass/density=6/2000 m3=Volume of water displaced Mass of water displaced=Volume×Density=6/2000×1000=3kg Apparent weight in water = 6-3 = 3kg.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025